Cultural Program

Carrusel home

Carrusel with highlighted news

  • Banner Culturaymi
  • Programa Cultural de Lima 2019 - Culturaymi
  • Programa Cultural de Lima 2019 - Culturaymi

Carrusel

Home mini carrousel

  • Banner Culturaymi
  • Programa Cultural de Lima 2019 - Culturaymi
  • Programa Cultural de Lima 2019 - Culturaymi
Image
Banner Culturaymi
LIVE TRANSMISSION OF CULTURAYMI
LA CULTURA DE AMÉRICA ESTÁ CELEBRANDO

THE AMERICAS CELEBRATE 

Culturaymi, is the Lima 2019 Games Cultural Program. Enjoy this artistic show for 38 consecutive days full of different exhibitions, shows and performances.

Discover our Cultural Venue and Cultural Circuit ,where you will enjoy different stage productions with your friends and family.

La cultura de América está celebrando
CULTURAL VENUE
CULTURAL CIRCUIT
Sede Cultural

CulturaYMI

Our Culturaymi  activities will take place at the emblematic Parque de la Exposición. This way we want to show our cultural,artistic and historical richness to the world.;

We want to promote promote the increase of industries and show our national diversity with these stagings.

Join us from July 27 to August 31, through our fairs , art exhibitions, outdoor cinema, concerts and more. Don't forget access is free!

imagen-sedeculturasedeymi-d

Parque de la Exposición

Panamericanos
Parapanamericanos
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
July 28
July 29
July 30
July 31
August 1
August 2
August 3
August 4
August 5
August 6
August 7
August 8
August 9
August 10
# Event Start Time End Time Zone
1 WORKSHOP: ARTESANAS DE PUCARAY by Uniendo Sonrisas 11:30 13:30 Let's All Play
2 WORKSHOP: ARTESANAS DE PUCARAY by Uniendo Sonrisas 13:30 19:00 Let's All Play
3 SONIDOS DEL PERU - UPC 14:00 15:00 Milco
4 TRIBUTE TO SEÑOR DE LOS MILAGROS - DANCE 17:45 18:35 Fun Fest
5 LOS MENSAJEROS DE LA SELVA 17:45 18:15 Milco
6 EZEQUIEL AND TERESA GRANDA 18:30 19:10 Milco
7 LOS HERMANOS CHÁVEZ 18:55 19:25 Fun Fest
8 A LA CAPITAL - Show 1 (Theater play) 19:00 19:15 Let's All Play
9 A LA CAPITAL - Show 1 (Theater play) 19:15 19:35 Let's All Play
10 MANUELCHA PRADO 19:25 20:15 Milco
11 A LA CAPITAL - Show 2 (Theater play) 19:35 19:50 Let's All Play
12 LOS CHOLOS 19:40 20:30 Fun Fest
13 THEATER PLAY: CURANDERO - Show 2 (micro play) 20:00 20:40 MALI
14 TUNANTADA Adex (Dance) 20:30 21:15 Milco
15 LUCHO QUEQUESANA 21:00 22:15 Fun Fest
16 BARTOLA 21:35 22:35 Milco
17 FABIOLA DE LA CUBA 22:35 00:05 Fun Fest
# Event Start Time End Time Zone
1 WORKSHOP: EMBROIDER YOUR OWN ROUTE - 1st edition 11:00 13:00 Flag Plaza
2 WORKSHOP: EMBROIDER YOUR OWN ROUTE - 2nd edition 14:30 16:30 Flag Plaza
3 ¡VIVA PALABRA! POETRY SESSION 16:00 20:00 Let's All Play
4 ACROBATICS WITH MAST: AUGUSTO MONTERO 17:00 18:00 MALI
5 VICTORIA VILLALOBOS 17:15 18:15 Milco
6 ORQUESTANDO (MINEDU) CAJON ENSEMBLE 17:30 17:50 Fun Fest
7 FRAY MASIAS 18:20 18:50 Fun Fest
8 TAYTA BIRD 18:35 19:35 Milco
9 ROSA GUZMAN 19:10 20:25 Fun Fest
10 PERU SALVAJE 19:55 20:55 Milco
11 ¡VIVA PALABRA! POETRY SESSION 20:00 20:30 Let's All Play
12 RECITAL: OMAR CAMINO 20:30 21:30 Let's All Play
13 KANAKU Y EL TIGRE 20:45 21:15 Fun Fest
14 CHINTATÁ 21:15 22:15 Milco
15 LA MENTE 21:30 22:30 Fun Fest
# Event Start Time End Time Zone
1 TEXTILE WORKSHOP: SPLIT TAPESTRY, WARI CULTURE, WAKA MALENA - UNMSM 14:00 17:00 MALI
2 PANEL DISCUSSION: ON THE MUSIC BUSINESS, BY CAMILO VEGA 16:30 18:00 MET
3 LA RENKEN 18:00 18:40 Milco
4 TEMPLE SOUR 19:00 20:00 Milco
5 LUNARIOS - Show 1 (Dance, video and performance multimedia show) 20:00 20:35 Let's All Play
6 TIERRA SUR 20:20 21:30 Milco
7 OLAYA SOUND SYSTEM 21:50 23:00 Milco
# Event Start Time End Time Zone
1 TEXTILE WORKSHOP: SPLIT TAPESTRY, WARI CULTURE, WAKA MALENA - UNMSM 14:00 17:00 MALI
2 WORKSHOP: MUSIC'S FOR EVERYBODY - 1st edition 15:30 17:30 Flag Plaza
3 CRISTINA VALENTINA 19:00 19:45 Milco
4 AQUELLO QUE SERÁ (Dance) 19:00 19:40 Let's All Play
5 PANEL DISCUSSION: WE ARE POWERFUL, PRES. MUJERES EN LA MÚSICA BY COLECTIVO MARIA LANDÓ 19:00 20:00 MET
6 CLARA YOLKS 20:00 20:45 Milco
7 GALA BRIE 21:00 21:45 Milco
8 VES TAL VEZ 22:00 23:00 Milco
# Event Start Time End Time Zone
1 TEXTILE WORKSHOP: SPLIT TAPESTRY, WARI CULTURE, WAKA MALENA - UNMSM 14:00 17:00 MALI
2 MAKE YOUR OWN MILCO MASK, BY MUSEO AMANO 15:00 16:00 MET
3 MAKE YOUR OWN MILCO MASK, BY MUSEO AMANO 16:00 17:00 MET
4 DOCUMENTARY - FICP 17:00 19:00 Fun Fest
5 PANEL DISCUSSION - CAJON VOICES AND VERSIONS - FICP 17:00 19:00 Let's All Play
6 GINO VASQUEZ 18:30 19:15 Milco
7 PURO PERU 19:00 20:00 Fun Fest
8 PANEL DISCUSSION - CAJON VOICES AND VERSIONS - FICP 19:00 20:00 Let's All Play
9 DOCUMENTARY - FICP 19:45 20:45 Milco
10 LUNARIOS - Show 2 (Dance, video and performance multimedia show) 20:00 20:35 Let's All Play
11 JAZZ BAND HUMBOLDT 20:30 21:30 Fun Fest
12 ANDRES PRADO 21:15 22:15 Milco
13 BIG BAND DE LA PUCP: 25 YEARS 22:00 23:00 Fun Fest
# Event Start Time End Time Zone
1 WORKSHOP: JEWELRY KNITTING - ADEX 11:30 13:30 MALI
2 MAKE YOUR OWN MILCO MASK, BY MUSEO AMANO 15:00 16:00 MET
3 MAKE YOUR OWN MILCO MASK, BY MUSEO AMANO 16:00 17:00 MET
4 WORKSHOP - RITMO CON SEÑAS, BY SANTIAGO VÁSQUEZ AND SYSMO 16:30 18:30 Let's All Play
5 EME 18:10 19:10 Milco
6 WORKSHOP - RITMO CON SEÑAS, BY SANTIAGO VÁSQUEZ AND SYSMO 18:30 20:00 Let's All Play
7 NATIONAL UNIVERSITY OF SAN MARCOS FOLK ENSEMBLE Afro-Peruvian History 18:40 20:00 Fun Fest
8 LUCY AVILES AND WILLY TERRY 19:30 20:30 Milco
9 NAVE - Show 1 (Theater) 20:00 20:18 Let's All Play
10 CIMARRONES 20:30 21:30 Fun Fest
11 LA LÁ 20:50 21:50 Milco
12 NAVE - Show 2 (Theater play) 21:00 21:18 Let's All Play
13 AFROPERÚ 22:00 23:00 Fun Fest
14 QOQEQA 22:10 23:10 Milco
15 MIKI GONZALES 23:30 00:30 Fun Fest
# Event Start Time End Time Zone
1 OPA CLOWNS - 1st edition 16:00 17:30 Flag Plaza
2 LA LEYENDA DEL PAJARO FLAUTA - Show 1 (Children's play) 16:30 17:30 Let's All Play
3 LA CAJONEADA FICP 17:30 19:30 Fun Fest
4 EDUCATIONAL CONCERT BY DIMITRI MANGA 18:00 20:00 Let's All Play
5 IMPROV - LEGION UPC 18:15 19:15 MALI
6 NURIA SABA 19:00 19:45 Milco
7 INTERMISSION 19:15 20:30 MALI
8 OBBA Noam Danza 20:00 20:50 Fun Fest
9 TERROR NEGRO 20:45 22:25 Milco
10 SYSMO ft. Santiago Vázquez (Belgium & Argentina) 21:20 22:40 Fun Fest
11 CUMBIA ALL STAR 22:45 00:05 Milco
12 TONY SUCCAR ft. Ángel López from Son by 4 (Peru & Puerto Rico) 23:10 00:30 Fun Fest
# Event Start Time End Time Zone
1 WORKSHOP: PERU'S FACES IN THE MUCEN COLLECTIONS 12:00 14:00 MET
2 STORYTELLING: "El Príncipe de la Espada Dinosaurio" Organized by: Etcétera Editores 15:00 16:00 MALI
3 MUKASHI MUKASHI EN LA RUTA DE KAMISHIBAI - Show 1 (Children's play) 16:00 16:40 Let's All Play
4 UNICEF - BATUCADA AND PERFORMANCE 16:00 17:00 Lima 2019
5 TONY SUCCAR master class 17:00 18:30 Milco
6 FILM - Medium-length film UNMSM 17:00 17:50 Let's All Play
7 EDUCATIONAL RECITAL: Códice Martinez Compañón ensemble 18:00 19:00 Let's All Play
8 MARÓ 18:45 19:15 Milco
9 CHILDREN'S PLAY: SIRENAS Y PESEBRES - Show 1 18:45 19:45 MALI
10 "HIJAS DE LA LUNA, HIJOS DEL SOL" with music by Grupo Yschma 19:40 20:30 Fun Fest
11 CHAQUETA PIAGGO 19:45 20:45 Milco
12 NATIONAL FOLKLORIC BALLET: "Bicentennial" - Peruvian music and dances (MINCU) 21:00 23:00 Fun Fest
13 LORENA BLUME 21:05 22:05 Milco
# Event Start Time End Time Zone
1 LA LEYENDA DEL PAJARO FLAUTA - Show 2 (Children's play) 17:00 18:00 Let's All Play
2 CAMILO VEGA 18:55 19:35 Milco
3 ZAV 19:55 20:35 Milco
4 YARDIGANS 20:55 21:40 Milco
5 CAMPO DE ALMAS 22:00 23:00 Milco
# Event Start Time End Time Zone
1 ORQUESTANDO EBE 16:00 16:30 Lima 2019
2 POETRY SESSION, BY INDEPENDENT PUBLISHERS 18:30 20:30 MET
3 NAIA VALDEZ 19:00 19:40 Milco
4 EVAH 19:55 20:35 Milco
5 ANKALLI 20:50 21:35 Milco
6 ALEJANDRO Y MARIA LAURA 21:55 22:55 Milco
# Event Start Time End Time Zone
1 'CONTROL NO CONTROL' Present: Daniel Iregui (Canadá) - Exposición Temporal 11:00 23:55 MALI
2 DOCUMENTARY: LIMA GRITA 18:00 19:30 Let's All Play
3 LAIKAMORÍ 19:00 19:30 Milco
4 PANEL DISCUSSION: LIMA GRITA 19:30 20:00 Let's All Play
5 MOLDES 19:45 20:30 Milco
6 CONCERT: EL LAZO INVISIBLE 20:00 20:30 Let's All Play
7 CONCERT: VERONIK 20:40 21:10 Let's All Play
8 THEREMYN_4 20:45 21:30 Milco
9 CONCERT: ATOMO SYNTH 21:20 21:50 Let's All Play
10 TOURISTA 21:50 22:50 Milco
11 CONCERT: DANTE GONZALEZ 22:00 22:30 Let's All Play
# Event Start Time End Time Zone
1 'CONTROL NO CONTROL' Present: Daniel Iregui (Canadá) - Exposición Temporal 11:00 23:55 MALI
2 STORYTELLING: "El Príncipe de la Espada Dinosaurio" Organized by: Etcétera Editores 15:00 16:00 MALI
3 NATIONAL UNIVERSITY OF SAN MARCOS BALLET: Dancing Fusions 17:30 18:30 Fun Fest
4 KINDER 18:00 18:45 Milco
5 CHILDREN'S PLAY: SIRENAS Y PESEBRES - Show 1 18:45 19:45 MALI
6 LIMA CINEMA FESTIVAL: Opening of itinerant festival, showing: Rodar Contra todo (film) 18:50 20:50 Fun Fest
7 PARADE OF WINNING APPARELS: Soldados de la Tierra, Noabo, Hilar-tejer-vestir, Candelaria Puno Perú, Crónicas de Paucartambo 19:00 21:00 MET
8 ANDREA MARTINEZ 19:05 19:50 Milco
9 PANEL DISCUSSION: For a Country of Readers: Presentation of the Proposed New Book Act Organized by: Editores Independientes del Perú (EIP) 19:30 21:30 Let's All Play
10 PERFORMANCE AUDIOVISUAL: SOFT REVOLVERS // SANAGI 2.0 - MONÓLOGO ELECTROACÚSTICO a cargo de: Myriam Bleau (Canadá), Pauchi Sasaki (Perú) 20:00 22:00 MALI
11 MUNDAKA 21:10 22:00 Milco
12 PELO MADUEÑO 21:20 22:20 Fun Fest
# Event Start Time End Time Zone
1 'CONTROL NO CONTROL' Present: Daniel Iregui (Canadá) - Exposición Temporal 11:00 23:55 MALI
2 TALENTO INCREIBLE: Solo by PANETS students - MINEDU 17:30 18:30 Let's All Play
3 UNICEF BATUCADA 18:00 19:00 Lima 2019
4 RECITAL: FORUM ROLANDO CARRASCO, master of Andean guitar 19:00 20:00 Let's All Play
5 SARA VAN 19:00 19:50 Lima 2019
6 CONCIERTO PERUANO Peruvian National Symphonic Orchestra and Peruvian National Choir 19:30 21:00 Fun Fest
7 CHARLIE PARRA 20:00 20:45 Milco
8 LIBIDO 21:05 21:55 Milco
9 AMÉN 21:30 22:30 Fun Fest
10 ZEN 22:10 23:10 Milco
11 LOS SHAPIS 22:50 00:10 Fun Fest
12 CUCHILLAZO 23:30 00:30 Milco
# Event Start Time End Time Zone
1 'CONTROL NO CONTROL' Present: Daniel Iregui (Canadá) - Exposición Temporal 11:00 23:55 MALI
2 WORKSHOP: LIBRO CARTONERO, BY EDITORIAL HANAN HARAWI 11:30 13:00 MET
3 WORKSHOP: IDA Y VUELTA 1st edition 11:30 13:30 MET
4 MUCEN presents: CUCHIMILCO EN EL MUSEO CENTRAL (Children's play) 12:00 13:00 Let's All Play
5 WORKSHOP: MY WORLD IN CHROMA - 1st edition 13:00 16:00 Flag Plaza
6 WORKSHOP: MORE THAN A SKIN COLOR - 1st edition 15:00 17:00 MALI
7 MONSTRUO DE LOS MARES - Show 2 (Children's play) 16:00 16:30 Let's All Play
8 UKU PACHA - Theater parade (Show 1) 16:30 17:10 Flag Plaza
9 Movie: Identidad de José Carlos García 17:30 19:00 Let's All Play
10 SONIDOS Y RITMOS DEL PERU - UPC 18:00 19:30 Fun Fest
11 TECHNO CHILDREN 18:00 18:45 Milco
12 SOY CAFETERO 19:15 19:45 Milco
13 YUYACHKANI: Concierto Olvido 20:00 21:15 Fun Fest
14 ACHKIRIK 20:15 20:55 Milco
14 HIT LA ROSA 21:15 22:15 Milco
15 MARIA DE SON 21:45 22:45 Fun Fest
16 BARETO 23:15 00:30 Fun Fest
1
2
3
4
5
6
7
8
August 24
August 25
August 26
August 27
August 28
August 29
August 30
August 31
# Event Start Time End Time Zone
1 EXPOSICIÓN DE GANADORES AUDIOVISUALES: Cosmogonías por Tilsa Otta y Historias y alusiones al deporte y resistencia en el audiovisual peruano por José Carlos Mariátegui y Jorge Villacorta 11:00 18:00 MET
2 TALLER: GRABANDO HISTORIAS MUCEN 11:30 01:30 MET
3 TALLER: UN SOUVENIR PARA LIMA - edición 1 11:30 14:30 Let's All Play
4 Pasacalle de la Asociación Central Folklórica Puno - ACFP a cargo de ADEX 14:15 15:00 Flag Plaza
5 TALLER: EXPERIENCIA SONORA PRECOLOMBINA. ANTARAS POR RONALD SÁNCHEZ - MUCEN 14:45 16:45 Let's All Play
6 Cultural Venue Reopening Ceremony 15:00 15:40 Flag Plaza
7 Ritmos del Perú UPC 15:40 16:00 Flag Plaza
8 GIMNASIA RÍTMICA - Olimpiadas Especiales 16:00 17:00 Flag Plaza
9 PELÍCULA UNMSM: "Rodar contra todo" de Marianela Vega 17:00 18:30 Let's All Play
10 OPA CLOWNS - edición 2 17:00 18:00 Flag Plaza
11 ARTE PARA CRECER 17:45 18:30 Fun Fest
12 DANIEL F 18:15 19:15 MILCO
13 TEATRO: LAS TAMBORES a cargo de Perú Fusión 18:30 19:15 MALI
14 DOCUMENTAL Redoble (Asociación Capaz) 18:50 19:35 Fun Fest
15 LARAH NUH 19:35 20:20 MILCO
16 CINE: ESTRENO DE RESILIENTES 20:00 21:00 Let's All Play
17 "HIJAS DE LA LUNA, HIJOS DEL SOL" con el acompañamiento musical del Grupo Yschma / Proyecto Qhapac Ñan (Teatro) 20:05 20:55 Fun Fest
18 OUTSIDERS 20:40 21:40 MILCO
19 DINA PAUCAR 21:25 22:55 Fun Fest
20 BARRIO CALAVERA 22:00 23:00 MILCO
21 DILBERT AGUILAR 23:15 00:45 Fun Fest
# Event Start Time End Time Zone
1 EXPOSICIÓN DE GANADORES AUDIOVISUALES: Cosmogonías por Tilsa Otta y Historias y alusiones al deporte y resistencia en el audiovisual peruano por José Carlos Mariátegui y Jorge Villacorta 11:00 18:00 MET
2 TALLER MI MUNDO EN CHROMA - edición 2 11:30 14:30 Flag Plaza
3 MUKASHI MUKASHI EN LA RUTA DE KAMISHIBAI - función 2 (Teatro para niños) 12:00 12:40 Let's All Play
4 TALLER: CREANDO AFICHE COMIC DE MILCO - MUSEO AMANO 14:00 17:00 Let's All Play
5 TALLER: ELABORA TU MASCARA DE MILCO a cargo de Museo Amano 15:00 17:00 MALI
6 TEATRO INFANTIL : CUCHIMILCO - MUCEN 15:00 16:00 MET
7 COLOREANDO EL MUNDO - Minedu 15:00 17:00 Flag Plaza
8 TALLER: GRABANDO HISTORIAS - Por MUCEN 17:00 19:00 MALI
9 DANITSE 17:40 18:25 MILCO
10 FE Y DEVOCIÓN MAMITA CANDELARIA (Danza) 18:00 19:20 Fun Fest
11 Q'UCCHÚ (Danza) 20:00 20:45 Let's All Play
12 TEATRO: LAS TAMBORES a cargo de Perú Fusión 18:30 19:15 MALI
13 COSA NUESTRA 18:45 19:45 MILCO
14 PELÍCULA: IDENTIDAD de José Carlos García (Presentada por el director) 19:30 21:30  
15 BATALLA DE GALLOS 19:40 20:25 Fun Fest
16 LA QUENA DE ORO Y ALIENTO BLANQUIRROJO (antesala al concierto) 19:45 20:15 Lima 2019
17 LAGUNA PAI 20:15 21:25 MILCO
18 M2H 20:40 21:10 Fun Fest
19 RAPPER SCHOOL 21:25 22:25 Fun Fest
20 LA QUENA DE ORO Y ALIENTO BLANQUIRROJO 21:25 21:55 Lima 2019
# Event Start Time End Time Zone
1 EXPOSICIÓN DE GANADORES AUDIOVISUALES: Cosmogonías por Tilsa Otta y Historias y alusiones al deporte y resistencia en el audiovisual peruano por José Carlos Mariátegui y Jorge Villacorta 11:00 18:00 MET
2 OJALÁ obra multidisciplinaria - edición 1 17:00 17:30 Let's All Play
3 OJALÁ obra multidisciplinaria - edición 2 18:00 18:45 Let's All Play
4 TODO SUENA (Danza) 18:35 19:30 MILCO
5 WANDERLUST 19:45 20:30 MILCO
6 FLOR DE LOTTO 20:45 21:30 MILCO
7 FRÁGIL 21:50 23:05 MILCO
# Event Start Time End Time Zone
1 EXPOSICIÓN DE GANADORES AUDIOVISUALES: Cosmogonías por Tilsa Otta y Historias y alusiones al deporte y resistencia en el audiovisual peruano por José Carlos Mariátegui y Jorge Villacorta 11:00 18:00 MET
2 TALLER ESCRIBIENDO CON LUZ - edición 1 13:00 17:00 Flag Plaza
3 TALLER "ESCÚCHANOS" - edición 1 13:00 17:00 Let's All Play
4 TALLER: CREANDO AFICHE CÓMIC DE MILCO A CARGO DE MUSEO AMANO 14:00 17:00 MALI
5 LIBERARTE: Sueño de una noche de verano (Teatro) 19:00 21:00 Let's All Play
6 JULIUS BAR 19:00 19:35 MILCO
7 CHAKRUNA 19:55 20:35 MILCO
8 DIAZEPUNK 20:55 21:40 MILCO
9 INYECTORES 22:00 22:45 MILCO
# Event Start Time End Time Zone
1 EXPOSICIÓN DE GANADORES AUDIOVISUALES: Cosmogonías por Tilsa Otta y Historias y alusiones al deporte y resistencia en el audiovisual peruano por José Carlos Mariátegui y Jorge Villacorta 11:00 18:00 MET
2 TALLER "ESCÚCHANOS" - edición 2 11:00 15:00 Let's All Play
3 TALLER: CREANDO AFICHE CÓMIC DE MILCO A CARGO DE MUSEO AMANO 14:00 17:00 MALI
4 TERRITORIO VERTICAL función 1 (Danza) 18:00 18:35 Let's All Play
5 MERCURY TOYS 19:00 19:30 MILCO
6 PAMELA RODRÍGUEZ 19:45 20:45 MILCO
7 TERRITORIO VERTICAL función 2 (Danza) 20:00 20:35 Let's All Play
8 VOZ PROPIA 21:00 21:45 MILCO
9 CEMENTERIO CLUB 22:00 22:45 MILCO
# Event Start Time End Time Zone
1 EXPOSICIÓN DE GANADORES AUDIOVISUALES: Cosmogonías por Tilsa Otta y Historias y alusiones al deporte y resistencia en el audiovisual peruano por José Carlos Mariátegui y Jorge Villacorta 11:00 18:00 MET
2 TALLER: IDA Y VUELTA - edición 2 11:00 13:00 Let's All Play
3 TALLER: CULTURA Y DIVERSIDAD ORGANIZADO POR CENTRO CULTURAL DE ESPAÑA 11:00 16:00 MET
4 TALLER ESCRIBIENDO CON LUZ - edición 2 13:00 17:00 Flag Plaza
5 TALLER: CREANDO AFICHE CÓMIC DE MILCO A CARGO DE MUSEO AMANO 14:00 17:00 MALI
6 DANZA TEATRALIZADA: CUCHIMILCO: PASADO, PRESENTE Y FUTURO POR MUSEO AMANO 16:00 16:30 Let's All Play
7 DANZA TEATRALIZADA: CUCHIMILCO: PASADO, PRESENTE Y FUTURO POR MUSEO AMANO 17:00 17:30 Let's All Play
8 ENSAMBLE DEL CÓDICE MARTÍNEZ COMPAÑÓN 17:00 18:00 Fun Fest
9 PELÍCULA: LOCOS DE AMOR 2 a cargo de Tondero 17:30 19:30 Let's All Play
10 16 BITS 18:00 18:40 MILCO
11 JUAN JOSÉ CHUQUINSENGO & JOSÉ LUIS MADUEÑO concierto a dos pianos 18:30 20:00 Fun Fest
12 SMOKIN PIPE BAND 19:00 19:40 MILCO
13 PRESENTACIÓN DE LIBROS: “Poesía al filo del sol: antología de poesía reciente peruana en braille
(para personas con discapacidad visual) y para el público en general” y “Entropía: poemas desde el silencio, de Alex Chang (primer poeta autista del Perú)” Organiza: Golem Editores
20:00 22:00 Let's All Play
14 DANZA MULTICULTURAL - a cargo de Adex 20:30 21:00 Fun Fest
15 ELYELLA (España) 20:00 21:00 MILCO
15 GAIA 21:20 22:20 MILCO
17 MAR DE COPAS 21:30 22:55 Fun Fest
# Event Start Time End Time Zone
1 EXPOSICIÓN DE GANADORES AUDIOVISUALES: Cosmogonías por Tilsa Otta y Historias y alusiones al deporte y resistencia en el audiovisual peruano por José Carlos Mariátegui y Jorge Villacorta 11:00 18:00 MET
2 TALLER: CULTURA Y DIVERSIDAD ORGANIZADO POR CENTRO CULTURAL DE ESPAÑA 11:00 16:00 MET
3 TALLER: UN SOUVENIR PARA LIMA - edición 2 14:00 17:00 Let's All Play
4 PRESENTACIÓN PROGRAMA ATLETAS JÓVENES - Olimpiadas especiales 15:00 15:30 Flag Plaza
5 TEATRO : LA NADA (performance coreográfica) 16:00 17:00 MALI
6 CUENTA CUENTOS POR EDITORIAL HANNAN HARAWI 17:00 18:00 MET
7 BABEL 18:00 18:45 MILCO
8 TALLER MÁS DE UN COLOR DE PIEL - edición 2 18:00 19:00 MET
9 VIEJA SKINA 19:00 19:50 MILCO
10 Crear, gestar y producir desde y para la cultura. - Una conversación con las fundadoras de Reproductora , agencia de gestión cultural 20:00 22:00 Let's All Play
11 CANTOS DEL ANDE del Coro Nacional de Niños del Perú con la participación del Conjunto musical del Ballet Folclórico Nacional. Invitados: Diosdado Gaitán Castro y Hatun Killa. 20:00 21:15 Fun Fest
12 BLACK SUGAR 20:20 21:10 MILCO
13 COLECTIVO CIRCO BAND 21:40 22:40 MILCO
14 NOVALIMA 21:45 23:00 Fun Fest
15 FRANCOIS PEGLAU 23:10 00:10 MILCO
16 DAMARIS 23:20 00:20 Fun Fest
# Event Start Time End Time Zone
1 EXPOSICIÓN DE GANADORES AUDIOVISUALES: Cosmogonías por Tilsa Otta y Historias y alusiones al deporte y resistencia en el audiovisual peruano por José Carlos Mariátegui y Jorge Villacorta 11:00 18:00 MET
2 Pasacalle UNMSM 11:00 12:00 Flag Plaza
3 TALLER LA MÚSICA ES PARA TODOS - edición 2 14:00 16:00 Flag Plaza
4 TALLER: CREANDO AFICHE CÓMIC DE MILCO A CARGO DEL MUSEO AMANO 14:00 17:00 MALI
5 CONCIERTO: OLIMPIADAS ESPECIALES REBECA MARÍ SUAREZ 15:00 15:45 Let's All Play
6 TEATRO PARA NIÑOS: SIRENAS Y PESEBRES - función 2 16:00 17:00 MALI
7 UKU PACHA - Pasacalle teatral - función 2 16:00 16:40 Flag Plaza
8 Pasacalle "Diablada"  a cargo de PROMPERÚ 17:00 18:00 Flag Plaza
9 LA GRAN ORQUESTA DE ORQUESTANDO (MINEDU) 18:30 19:45 Fun Fest
10 CAOBA 19:00 20:00 MILCO
11 CARGA VISUAL - Episodios escénicos (Teatro sensorial) a cargo de Capaz 19:30 21:30 Let's All Play
12 Pasacalle de la Asociación Central Folklórica Puno - ACFP a cargo de ADEX 19:45 20:25 Flag Plaza
13 YUYACHKANI: Los Músicos Ambulantes (Teatro) 20:15 21:30 Fun Fest
14 NIJAH BREDA CON YSABEL OMEGA 20:20 21:20 MILCO
15 RAY CALLAO 21:50 22:50 MILCO
16 SON TENTACIÓN 22:00 00:00 Fun Fest
17 Marco de Gennaro y Nicole Favre 22:45 23:30 Flag Plaza
18 LA SONORA PATRONAL 23:20 00:20 MILCO
19 DJ LIMA SOUND SYSTEM 23:55 01:00 Lima 2019

Cultural Circuit

Discover the essence of Lima with an innovative and diverse agenda that connects several points of the city. From July 26 to September 1 you can enjoy plays, concerts, exhibitions, urban art and much more.
You can not miss it!

 

 

Sede cultural